in

Ρολάν Γκαρός – Στον 2ο γύρο ο Τσιτσιπάς. Αποκλείστηκε η Σάκκαρη

Παρά το γεγονός ότι αντιμετώπισε προβλήματα στα πρώτα δύο σετ και χρειάστηκε μάλιστα να «σβήσει» σετ-μπολ στο πρώτο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε χωρίς απώλειες το εμπόδιο του Μάρτον Φούτσοβιτς και προκρίθηκε στο 2ο γύρο του Ρολάν Γκαρός. Ο Έλληνας τενίστας νίκησε τον Ούγγρο (Νο 54 στον κόσμο) με 7-6 (9/7), 6-4, 6-1 σε 2 ώρες και 20 λεπτά και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο γαλλικό γκραν σλαμ. Επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά θα είναι ο 25χρονος Γερμανός, Ντάνιελ Αλτμάιερ (νο 83 στον κόσμο), ο οποίος χθες (26/5) επικράτησε σε ένα επικό ματς πέντε και πλέον ωρών του Σέρβου Λάσλο Τζέρε με 7-5, 6-4, 6-7, 5-7, 7-6.

• Οι δυο τους δεν έχουν τεθεί ποτέ στο παρελθόν αντιμέτωποι στο ATP Tour, με τον Αλτμάιερ να έχει καταγράψει μία καλή πορεία στο Ρολάν Γκαρός του 2020 (την καλύτερη της καριέρας του σε γκραν σλαμ), όταν έφτασε ως τους «16». Αποκελισμός στο Roland Garros για τη Μαρία Σάκκαρη, η οποία έχασε με 2-1 σετ (6-3, 4-6, 3-6) από τη Βαρβάρα Γκρατσέβα και αποχαιρέτησε από νωρίς το Παρίσι. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια με εξαίρεση το πρώτο σετ και ένα ξέσπασμά της στο δεύτερο που έκανε το 1-4, 4-4, έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, με συνέπεια η Γαλλίδα να της πάρει τη ρεβάνς για τον αποκλεισμό της από το Master της Ρώμης. Χαρακτηριστικό παράδειγμα της νευρικότητας της Σάκκαρη στο δεύτερο και στο τρίτο σετ είναι τα τέσσερα double fault και τα χαμηλά ποσοστά στο πρώτο και στο δεύτερο σερβίς της σε σχέση με το πρώτο σετ που κέρδισε άνετα με 6-3.